Fr  צור קשר – Whatsapp  – 072-3304932

ניתוח לשחזור שד

מדוע לערוך ניתוח לשחזור שד?

ניתוח שחזור שד נערך לנשים שחלו בסרטן השד ובמסגרת הטיפול במחלת הסרטן עברו  ניתוח לכריתה מלאה או כריתה חלקית של השד. הניתוח  הותיר בשד עיוות, חוסר ברקמה או  חוסר סימטריה בין שני השדיים.

שחזור שד הנו ניתוח רגיש מאוד מדובר ובהתמודדות מורכבת עם מחלת הסרטן שיש לו השפעה בהיבט הפיזי, הנפשי, הרגשי, החברתי והזוגי. לעיתים שחזור שד מבוצע לנשים שהן נשאיות של BRCA גן המצריך מנשים לעבור ניתוח לכריתת השדיים ברמה המניעתית על מנת שלא לחלות בסרטן השד.  מטרת ניתוח שחזור השד להחזיר לשד את הצורה והנפח שיהיה דומה ככל האפשר לשד המקורי. שחזור  שד מאפשר השגת  מראה טבעי  וסימטרי  של השדיים כמו בעבר ומאפשר לנשים  דימוי גוף וביטחון עצמי גבוה, תחושה נינוחות רגשית וחברתית. זאת ללא צורך  בשימוש בשתל פרוטזה חיצוני הנכנס  לחזייה.

מתי נערך ניתוח לשחזור השד?

אפשרות אחת  לערוך את ניתוח שחזור השד היא יחד עם ניתוח כריתת השד. בזמן כריתת השד ניתן לשמר חלק מעור השד, מאפשר לנשים לסיים את שתי הפעולות בניתוח אחד. שחזור שד במהלך ניתוח כריתת השד, מאריך את משך הניתוח דורש זמן החלמה ארוך יותר במידה ונוצר סיבוך כתוצאה מהניתוח, אך האישה יוצאת מניתוח כריתת שד עם שד.

אפשרות שניה לערוך את ניתוח שחזור השד בנפרד מניתוח הכריתה, לאחר סיום טיפולי הכימותרפיה ו/או הקרנות. אכן מדובר בשני , אך ניתנת לאישה האפשרות להחליט מתי ואיך מעוניינת לבצע שחזור שד ולבחור את המנתח הפלסטי שיבצע את השחזור. במצב זה ניתן לבצע י טיפולים אונקולוגים ללא צורך להמתין להחלמה.

באמצעות איזה טכניקות ניתוחיות משחזרים שד?

ניתן לשחזר שד באמצעות שתל מלאכותי  כגון סיליקון או מרקמת הגוף של האישה כמו רקמת שומן /רקמת שריר שמועבר מאזור אחר בגוף כגון ירכיים, בטן, גב לאזור השד, או באמצעות שילוב בין השיטות. בסיום שחזור השד ולאחר מספר חודשים נערך שחזור של הפטמה והעטרה.

שחזור שד משתל של הגוף

מאפשר שימוש בשתל טבעי שלא מייצר דחייה בדרך כלל, רקמת השד טבעית רכה ומרגישה כמו שאר האברים ורקמות בגוף ברמת הזדקנות העור ותהליכי השמנה. שחזור שד זה דורש תהליך החלמה ארוך יותר, נשארות צלקות מהאזור בו נלקחה הרקמה לשחזור השד. ניתוח שחזור עם רקמות גוף נמשך בין7-9 שעות.

שחזור שד באמצעות שתל חיצוני

השתל מורכב מסיליקון ומוכנס בעת ניתוח השחזור מתחת לשריר החזה שהושאר לאחר כריתת השד. ניתן לבצע שחזור שד באמצעות שתל חיצוני אם יש אצל האישה המנותחת  מעטפת עור מספקת שלא עברה נזק בזמן הכריתה. שחזור שד עם שתל סיליקון הוא ניתוח שכיח מאוד בקרב נשים מדובר בניתוח שד פשוט וקצר זמן ההחלמה הנדרש מהיר. יש לניתוח זה יתרונות רבים אך גם חסרונות: השתל  החיצוני מהסיליקון עלול לגרום לזיהום או להקשחה והצטלקות לא רצויות של הרקמות סביבו. בנוסף, משך החיים שלו בגוף מוגבל לעשרות שנים. ניתוח שחזור שד עם שתל  נערך כשעתיים עד 3 שעות.

הזרקת שומן לשד

בטכניקה זו שואבים שומן מהישבן או הבטן של המנותחת. שיטת הזרקת שומן לשד  נערכת   בדרך כלל  במצבים של כריתה חלקית של השד כאשר הגידול היה מצומצם, או במקרה של כריתה מלאה של שד קטן או בינוני  במקור לפני הניתוח. כמו כן הזרקת שומן נערכת ומשתלבת  במצבים של  פרוצדורה טיפולית משלימה לניתוח שחזור שד רגיל.

שחזור הפטמה 

ניתוח שחזור הפטמה נעשה בהתאמה לפיטמה הבריאה מבחינת גודל וצבע ומיקום. ניתוח זה נערך מספר חודשים בהרדמה מקומית  לאחר שמתקבלת הצורה הסופית של השד. שחזור הפטמה בשד נעשה בדרך  ככל מלקיחת עור ממקום אחר בגוף או מהעור של השד  ששוחזר. את העטרה מסביב  לפטמה משחזרים בעזרת קעקוע רפואי בהתאמה לפיטמה השנייה.

ניתוח לתיקון שיחזור שד

לעתים, בהמשך, נדרש ניתוח  לתיקון נוסף  במטרה לשפר את הסימטריה של השדיים. כגון: ניתוח תיקון חוסר סימטריה  של השד הבריא או המשוחזר כמו – צורך בהזרקת שומן, כריתת עודף עור/רקמה, הרמה או הגדלה של השד  תיקון מעטפת השד.

מהו תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח שחזור שד, האישה המנותחת תתאשפז למספר ימים למעקב ובקרה. האזור יהיה נפוח רגיש וכואב בדרך כלל עד שבועיים מיום הניתוח. יתכנו מצבים של מתח לחץ והגבלה בתנועת הכתף אפשר להיעזר בפזיוטרפיסט/ית. ניתן להשתמש במשככי כאבים לפי הנחיית הרופא המנתח. ניתוח שחזור שד  מבוצע באמצעות  תפרים נמסים, לאחר הניתוח תצאי עם שדיים חבושים בפלסטרים מיוחדים, נושמים, שבעזרתם הצלקת הניתוחית מחלימה טוב יותר. פעמים במהלך ניתוח שיחזור השד יש  צורך בהחדרת נקזים לשד המשוחזר לניקוז הדם וההפרשות מאזור הניתוח. הכירורג הפלסטי  מוציא את הנקזים בביקורת הראשונה.במידה ועברת ניתוח שחזור שד עם שתלים חיצוניים זמן ההתאוששות קצר יותר. אם עברת ניתוח שחזור שד משתל עצמוני  נדרשת מנוחה  ארוכה יותר  בין 4 שבועות ל6 שבועות. לאחר הניתוח, תוזמני לביקורת אצל הכירורג הפלסטי המנתח וביקורת המשך תערך לאחר חודש או בהתאם לצורך.

בחודש הראשון לאחר הניתוח אנו ממליצים שתלבשי חזייה  מיוחדת תומכת. כמו כן  אנו ממליצים לך ללבוש חגורה מיוחדת אלסטית לחלקו העליון של השד. תפקידה של חגורה זו  לקבע  את השתל למקומו ולמנוע את נדידתו כלפי מעלה. מומלץ לך לאחר ניתוח שיחזור  שד  שלא  להרים משאות כבדים, להימנע מפעילות גופנית אינטנסיבית. יש לערוך בדיקת MRI כשנה לאחר הניתוח, ולאחר מכן פעם בשנתיים כדי לוודא מה מצב השד המשוחזר ובעיקר כאשר מדובר בשחזור שד באמצעות שתל מסיליקון. יש לשים קרם על  השד המשוחזר כדי לשמור על האלסטיות תוך מניעת היווצרות רקמה צלקתית.

ייעוץ לניתוח שחזור שד על ידי רופא

לפני ניתוח שחזור שד ד”ר בן שושן אבנר מומחה בכירורגיה פלסטית  ובמיקרוכירורגיה מומחה מזה שנים רבות בעל ניסיון רב בניתוחי שד ושיחזור של השד,  יבדוק אותך, יסביר לך וייתן לך את כל המידע על כל שיטות הניתוח העומדות בפנייך. נלווה אותך  בהתאם לצרכייך לאורך כל התהליך הניתוחי ברגישות מקצועיות ואדיבות הכוללת התייחסות לתהליך השיקום, מניעת כאבים והסתגלות פיזית ורגשית למצבך החדש, יחד עם צוות המרפאה כל זאת מהייעוץ ועד להחלמתך מהניתוח.

Call Now Buttonהתקשר עכשיו
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן